Історія Японії

Історія доісторичної Японії почалася десятки тисяч років тому, тобто задовго до появи самих японців. Існують археологічні знахідки, що свідчать про проживання людей на цих землях в період пізнього палеоліту. Найбільш цікаві знахідки відносяться до епохи Дзьомон (8000-3000 рр. До н.е.), коли архіпелаг населяли протоайни – переселенці з Південно-Східної Азії.

Трохи пізніше, а саме, близько 4000 років тому з’явилися представники південно-монголоїдної раси, зовні трохи схожі з нинішнім населенням країни. У період Яйої (IV ст. До н.е. – III ст. Н.е.) на Японських островах з’явилися протояпонські племена. Перші письмові згадки про «країні сонця, що сходить» відносяться до I століття. У них вказується, що стародавні японці платили данину китайцям і мали сотню «малих країн».

У цей період японці займалися, в основному, землеробством, а саме, вирощували рис, просо та інші культури. Також вони добували перли і сапфіри, виробляли шовк. За татуювань на тілі чоловіків можна було визначати соціальний статус. Представники народності «ва» не носили взуття і мали по кілька дружин. Тривалість життя була високою. Деякі люди жили понад 100 років.

У III столітті н.е. на островах спостерігався наплив китайців і корейців. Перше повноцінна держава було сформовано близько V століття н.е. – Ямато. Люди стали поклонятися богині Сонця і освоювали писемність, а трохи пізніше буддизм. Внутрішні проблеми призвели до того, що з’явилося суперництво пологів. У VII столітті упав могутній рід Сога і на трон зійшов імператор Котоку.

В Японії VIII століття намітилися дві столиці: Нара (710 рік) і Кіото (794 рік). Поряд з імператорською владою в країні з’явилося і військове дворянство. У XII столітті сформувався стан самураїв і сьогунат. Протягом усього XIII століття монголи безуспішно намагалися захопити острови, а влада переходила від імператорського дому до сьогунату і назад. У XV столітті в Японії з’явилося кілька великих князівств.

Перші європейці відвідали архіпелаг в 1542 році. Це були португальці і іспанці. Їм вдалося частково поширити християнство. У 1600 році в Японії приплив відомий мореплавець У. Адамі. Саме цей англієць став прототипом головного героя кінокартини «Сьогун». Він зумів подружитися з могутнім правителем Токугава Іеясу і залишався його радником до кінця життя. Адамі подарував японцям цінні знання з арифметики, географії, навігації та кораблебудування.

У XVII в країні спостерігалася політична і економічна криза: великі князівства впали, самурайські стану зубожіли. Це призвело до революції Мейдзі в 1867 році, яка скасувала систему феодальних станів і зміцнила імператорську владу. З тих пір почався активний розвиток нової Японії. Користуючись підтримкою Великобританії, країна відвоювала кілька сусідніх територій, наприклад, острів Тайвань і Маньчжурію у Китаю, південь Сахаліну у Росії, острова Німеччини в Тихому океані і т.д.

 

Стрімкий розвиток країни призупинилося під час Другої світової війни. У цей період Японія пережила найстрашніше подія в історії країни: міста Хіросіма і Нагасакі піддалися атомному бомбардуванню. На відновлення потрібно десятиліття. Помітне зростання в науково-технічній сфері намітився після холодної війни. Японія стала однією з лідируючих країн у цій галузі і зберігає цей статус до цього дня.